27 Listopad 2020, 08:56:38

Aktualności:

>>> SPOTKANIA KFM <<<
Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkania: każdy PIĄTEK 19:00 - LOKAL CKR
Szczegóły w wątku.



Światla przeciwmgielne LED w motocyklu

Zaczęty przez izydor, 4 Kwiecień 2017, 03:56:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

izydor

4 Kwiecień 2017, 03:56:21 Ostatnia edycja: 5 Kwiecień 2017, 20:24:20 by Naitsabes
Witam wszystkich,

Czy ktos sie orientuje jak na dzien dzisiejszy stanowia przepisy odnosnie przednich swiatel przeciwmgielnych typu LED? Czy tego typu swiatla musza miec homologacje?

Pozdro
Brum.. brum...

czeczen

Tak.
Tu masz skrót rozporządzenia - "
Uwarunkowania prawne


Na podstawie art. 66 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą należy stwierdzić, iż zabrania się stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych.
Przepisem szczegółowym w stosunku do ustawy Prawo o ruchu drogowym jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażania (Dz. U. z 2003 roku, Nr 32, poz. 262 z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem, które w § 10 ust. 1 stanowi, że przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:


1.    oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - "E" lub Unii Europejskiej - "e";
2.    oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;
3.    oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone
4.    do upoważnionej jednostki celem ewidencji;
5.    oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji;



Należy podkreślić, iż zgodnie z § 10 ust. 2 i 3, przepis ust. 1 stosuje się do producentów, importerów, dystrybutorów oraz podmiotów montujących i świadczących usługi, a wykaz przedmiotów wyposażenia i części związanych z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu i ochroną środowiska podlegających sprawdzeniu w tym zakresie przez jednostki akredytowane w polskim systemie akredytacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, który w pkt. 14 stanowi, że należą do nich urządzenia świetlne i sygnalizacyjne.


Ponadto należy stwierdzić, iż zgodnie z Regulaminem nr 87 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) ? jednolite przepisy dotyczące homologacji świateł jazdy dziennej przeznaczonych dla pojazdów o napędzie silnikowym, światła do jazdy dziennej (dwa) oznaczają oświetlenie skierowane do przodu, stosowane w celu poprawy widoczności pojazdu w czasie jazdy w dzień. Powinny one być oznaczone dodatkowym symbolem ?RL?. Światłość każdego ze świateł do jazdy dziennej nie może być wynosi mniej niż 400 cd (kandela ? jednostka światłości) w osi odniesienia oraz najwyżej 1200 cd w dowolnym kierunku, z którego jest widoczne. Światło posiadające więcej niż jedno źródło światła (tzw. paski świetlne) musi spełniać wymóg minimalnej światłości w przypadku awarii jednego ze źródeł światła, a w przypadku gdy światło wysyłane jest ze wszystkich źródeł, nie może być przekroczona światłość maksymalna.
"

- źródło KGP

izydor

Brum.. brum...

czeczen

4 Kwiecień 2017, 21:02:32 #3 Ostatnia edycja: 5 Kwiecień 2017, 20:25:41 by Naitsabes
Czy po obrazku mam stwierdzić że mają lub nie -homologację? Z opisu to nie wynika. Zasadniczo to jest to towar z Chin(przesyłka 15-40 dni) i taniej Ci wyjdzie jak sam kupisz ....
>> LINK <<

Nait: Kompresja linku

izydor

Jakby mialy to sprzedawca od razu by sie tym chwalil.... Mniejsza z tym, dzieki i pozdro
Brum.. brum...

Naitsabes

Teoretycznie mogą Ci zatrzymać dowód rejestracyjny i nie powinieneś przejść przeglądu. W praktyce przegląd pewnie przejdziesz, a z policją różnie to bywa, zależy jak się trafi.

izydor

Brum.. brum...

barto

Za samo posiadanie takich lamp nic nie zrobią. Za używanie na drogach publicznych mogą się przyczepić :)
518140963

izydor

Brum.. brum...

pat

Cytat: barto w  6 Kwiecień 2017, 12:21:36
Za samo posiadanie takich lamp nic nie zrobią. Za używanie na drogach publicznych mogą się przyczepić :)


z tym to się do końca chyba nie zgodzę ale może nie mam racji... jeśli wyjedziesz na drogę publiczną z wyłączonymi ale zamontowanymi światłami to nie ma to różnicy czy są włączone czy nie - mogą zabrać dowód. Jeśli jeździsz tylko po drogach niepublicznych (nawet zarejestrowanym samochodem / motocyklem) wtedy nie ma problemu.
Żyje się po to żeby jeździć... Jeździ się po to aby żyć...