28 Wrzesień 2020, 11:44:22

Aktualności:

>>> SPOTKANIA KFM <<<
Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkania: każdy PIĄTEK 19:00 - LOKAL CKR
Szczegóły w wątku.

Czyja wina???

Zaczęty przez Jaszczur, 13 Marzec 2012, 12:20:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jaszczur

13 Marzec 2012, 12:20:08 Ostatnia edycja: 13 Marzec 2012, 12:23:40 by Jaszczur
Zwracam się w szczególności do instruktorów nauki jazdy  (Dzieju, OBCY) z pytaniem czyja jest wina na poniższym filmiku?
http://www.youtube.com/watch?v=6wIolksriwA&feature=related

I jak to rozpatrywać i jak argumentować czyja była wina?

Jak dla mnie to motocyklista poruszą się wewnętrznym pasem, jezdni i omija taksówkę gdyż ona stoi czyli nie jest wyprzedzana tylko omijana. Czy kierowca taksówki może wysiąść "na środku drogi" nie użył świateł awaryjnych czyli samochód nie uszkodził mu się.

Dzieju

Cześć. najczęściej taka wina rozpatrywana jest obopólnie. Kierowca auta ma obowiązek upewnić się o mozliwości wysiadania z pojazdu.Nie zrobił tego i on jest tu sprawcą kolizji drogowej. konsultowałem to właśnie z drogówką.motocyklista nie zastosował się do jazdy jednym pasem ruchu.Jak to stwierdził policjant uwaliłbym gścia z auta.Pozdrawiam dzieju
Instruktor nauki Jazdy 603 400 898
Rzecoznawca Techniki Samochodowej/motocyklowej. Miaeś kolizję nie ze swojej winy dzwoń 533 625 125. Pomogę

Dzieju

... i jeszcze jedno.zasada ograniczonego zaufania i przewidywania zdarzeń. Mamy obowiązek zaniechania nawet prawidłowo wykonywanego manewru i powstrzymania się od dalszej jazdy jezeli spowodowałoby to kolizję. ten przepis uwalić może każdego nawet jak na zielonym świetle będzie uczestnicvzył w kolizji.Dla jednośladu upomnienie i dla drugiego mandat.
Rzecoznawca Techniki Samochodowej/motocyklowej. Miaeś kolizję nie ze swojej winy dzwoń 533 625 125. Pomogę

denwer

Temat poruszany bardzo często. Wina po stronie taksówkarza. Nie ma przepisu zakazującego omijanie pojazdów przez motocyklistę na tym samym pasie ruchu. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Jak by policjant był cięty na dwa kółka to jedynie mógłby wystawić motocykliście mandat za stwarzanie zagrożenia w ruchu (ale to mocno naciągane).
Jincheng Knight 50cc -> 110cc -> Lifan LF250 -> Lifan LF250 :( -> Jincheng Knight 110cc -> Zipp roadstar  Tel: 605950155
http://picasaweb.google.pl/denwer4u/

OBCY

Witam
Moim zdaniem w tym konkretnym zdarzeniu sytuacja nie jest całkowicie jasna. Zwróćcie uwagę, że pojazdy (zarówno motocykl, jak i taksówka) poruszają się w tę samą stronę bardzo powoli. Zdarzenie występuje dokładnie w chwili, gdy taksówkarz zatrzymuje pojazd i korzystając z korka chce zapewne dostać się do bagażnika (widać otwarcie). Nie możemy więc mówić o omijaniu stojących pojazdów przez motocyklistę - gdyż pojazdy znajdują się w ruchu a zatrzymanie wynika z warunków drogowych (korek). Ze swojego doświadczenia mogę podzielić się wiedzą o takim samym zdarzeniu z przed 2 lat. Jechaliśmy w 4 motory na Mazury - ja byłem trzeci i widziałem bardzo podobną sytuację do tej z filmiku. Kierowca Passata poruszając się powoli lewym pasem w korku postanowił wysadzić pasażera. Pierwszy motocykl z naszej grupy - ponieważ standardowo przeciskaliśmy sie pomiędzy puszkami - uderzył w drzwi passata i wyłamał je. Policjia przybyła na miejsce zdarzenia obdzieliła obydwu kierowców po równo 200 zł mandatu i 4 punkty karne. Kolega, który nie przyjął mandatu oddał sprawę do sądu i odwołując się w II instancji przegrał, dodatkowo musiał zapłacić koszty postępowania sądowego. Zalecałbym daleko idącą ostrożność podczas wykonwania takiego manewru.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko
niemu w dniu jutrzejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Jaszczur

Obcy wynik jak zakończyło się zdarzenie drogowe Twojego kolegi brzmi dla mnie jak fikcja. Specjalnie użyłem słowa zdarzenie drogowe ponieważ z tego co piszesz dostali po 4 punkty jak dobrze pamiętam za spowodowanie kolizji drogowej jest 6 pkt.. Ciekawe jakiej podstawy prawnej użył policjant wystawiając im po 4 punkty. Sprawy niestety odbywają się w najbliższym sądzie gdzie miała miejsce kolizja i tu niestety można powiedzieć że swój swego broni.

OBCY

Odnośnie punktów i mandatu na początku było po 6 pkt i 300 zł mandatu, a po negocjacjach skończyło się na 4 pkt i 200 zł mandatu. Nie bardzo rozumiem to co piszesz o sądzie?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko
niemu w dniu jutrzejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

denwer

Fakt faktem - nie zauważyłem że samochody się poruszają.
Jincheng Knight 50cc -> 110cc -> Lifan LF250 -> Lifan LF250 :( -> Jincheng Knight 110cc -> Zipp roadstar  Tel: 605950155
http://picasaweb.google.pl/denwer4u/

Jaszczur

14 Marzec 2012, 18:59:51 #8 Ostatnia edycja: 14 Marzec 2012, 22:08:41 by Jaszczur
Cytat: OBCY w 14 Marzec 2012, 12:45:25
Nie bardzo rozumiem to co piszesz o sądzie?

Jeżeli odmawiasz przyjecie mandatu to sprawa jest kierowana do sądu w danym "rejonie" gdzie miała miejsce zdarzenie. Co za tym idzie sędzia i policjanci są z jednego miasta, a Ty obcy ;)

OBCY

Teraz zrozumiałem twój zawiły sądowy wywód ;) - jednak fakt jest faktem przegrał w sądzie i musiał zapłacić, tak więc poruszając się w korku i przeciskając się pomiędzy samochodami bądźmy ostrożni. Lewa w górę

Jaszczur

Lekko odbiegając od wątku ale nadal w temacie mam dla Was wisienkę na torcie http://www.youtube.com/watch?v=JoAV0YXJi1g ;)

OBCY

Wreszcie się doczekał - ubawiłem się przednie ;D ;D ;D ;D, ostatni tekst o drzwiach i aua! - po prostu bajka

salwaman

To 'aua' zdecydowanie mi sie podoba  8)
Co do wcześniejszego filmiku... tak zginął mój znajomy. Więc trzeba się pilnować bo mandat to nie jedyna konsekwencja takiego zdarzenia.

Dzieju

Odnośnie przeciskania się w korku. Nie zapominajcie, że przepis wyraźnie nakazuje zachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdów omijanych i wyprzedzanych. A tu tego nie btło ze strony jednośladu.Czyli jest podstawa do uwalenia.
A co do filmiku z uwalonymi drzwiami. W TV oglądałem, że kierowca autobusu dostał mandat.Patrzcie jak przepisy sie zmieniają jak chodzi o sławnych ludzi. Nie dość że zatrzymał się na przystanku(niezgodne z prawem) zostawił otwarte drzwi (w przepisach wyraźnie jest powiedziane, że zaleca sie wsiadanie i wsiadanie od strony chodnika) to uwalili kierowcę autobusu. Dla mnie osobiście to nadaje sie do prokuratury i wyciągnięcie konsekwencji słuźbowych od policji.

Jager

17 Marzec 2012, 11:23:45 #14 Ostatnia edycja: 17 Marzec 2012, 17:52:37 by Jager
jeśli chodzi o filmik z taxi to dla mnie taksiarz jest do rozliczenia. Żadnej współwiny tutaj osobiście nie widzę... W W mojej ocenie zdarzenie zaistniało wskutek zachowania kierowcy samochodu.
Dzieju...a mógłbyś przytoczyć ten przepis, który mówi o wysiadaniu i wsiadaniu od strony chodnika ?
Podpis nieprawidłowy. Wprowadź nowy podpis.