Jaki kask wybrać?

Zaczęty przez Szczurkov, 19 Styczeń 2012, 22:24:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Szczurkov

Temat kasku jest szeroki jak rzeka i każdy będzie miał na ten temat swoje zdanie. Jaki kask wybrać? To pytanie nad którym warto się zastanowić dłużej.

Przede wszystkim musimy się zastanowić czego oczekujemy. Czy ma to być kask do jazdy sportowej, turystycznej czy miejskiej? Generalnie przyjmuje się zasadę, iż kaski sportowe powinny być integralne, lekkie, aerodynamiczne, dobrze dopasowane i maksymalnie bezpieczne. Czyli zazwyczaj są to skorupy jednobryłowe z lekkich materiałów, wyposażone w specjalne elementy pochłaniające energię uderzenia. Kask typowo sportowy zazwyczaj oferuje niezbędne minimum wyposażenia (liczy się waga). Zapięcia jakie są najczęściej stosowane w takich hełmach to tak zwane DD, czyli pasek przechodzący przez dwie sprzączki w kształcie literek D. Takie kaski zazwyczaj mają homologację wyścigową tzn są dopuszczone do ruch na torach.

Kaski turystyczne to bardzo duża grupa różnorakich modeli. Są to kaski szczękowe (z otwieraną, uchylaną szczęką), kaski z odpinanymi szczękami, kaski ze szczęką z zintegrowanym wizjerem i wiele innych pomysłów. Jest też grupa kasków turystycznych integralnych natomiast bardzo dobrze wyposażonych. Przykładem wyposażenia mogą być blendy przeciwsłoneczne (przez niektórych zwane okularami), systemy PinLock czyli zapobiegające parowaniu wizjerów, systemy uchylania wizjerów (1-2 mm w celu odparowania mgły przy małych prędkościach), wypinane poduszki wnętrza (z możliwością ich prania), pompowane wnętrza ( dostosowujące się do kształtu głowy), miejsca pod systemy komunikacji (np. Bluetooth) i inne bajery.
Kupując kask turystyczny należy pamiętać o tym, aby był dobrany perfect gdyż tylko dzięki temu nie będziemy się męczyć podczas długich wypraw. Warto sprawdzić czy kask ma odpowiednią wentylację, którą można łatwo obsługiwać w rękawicach.

Kaski miejskie. Najczęściej są to lekkie kaski otwarte, z ruchomą szybą lub bez. Szeroko stosowane przez skuterzystów, gdyż znakomicie spełniają swoją rolę podczas krótkich przejazdów z małymi prędkościami. Również są one doskonałym rozwiązaniem na upalne dni. Prostota obsługi i niepowtarzalny styl urzeka szczególnie kobiety. Choć i nie jeden facet lubi założyć "orzecha" by wyglądać cool. Podczas kupna najpierw należy kierować się jakością wykonania i użytymi materiałami, a potem wyglądem i ceną.

Kupując kask należy pamiętać, aby dobrać właściwy rozmiar. Przymierzamy zaczynając od większych rozmiarów, stopniowo schodząc w dół tak aby trafić odpowiedni. Można również wcześniej zmierzyć obwód głowy (centymetrem krawieckim - 1cm nad brwiami w najszerszym obwodzie głowy). Pamiętajmy, iż kask nie może cisnąć i nie może być za luźny. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy kask ma odpowiedni rozmiar jest pomoc drugiej osoby, która trzymając za część szczękową (otwarty wizjer) porusza kaskiem na głowie zainteresowanego w pionie i poziomie. Kask nie może się obrócić na głowie, nie powinien również uciekać w tył głowy (zapięte zabezpieczenie pod brodą!). Jeżeli mimo odpowiedniego rozmiaru kask sprawia iż czujemy się nie komfortowo powinniśmy przymierzyć inny model, inną markę. Ludzie mają różne kształty głowy stąd w jednych czujemy się lepiej w innych gorzej.

Kupując kask pamiętaj:
Nie warto oszczędzać, głowę ma się jedną!
BRH+  tel. 530482278
Nie zajmuje się aktywacją kont!!!

http://dogry.pl/r/30541347

Jaszczur