Autor Wątek: Przyczepka "wleczona" - motocykl i prawo ?  (Przeczytany 14480 razy)

Offline denwer

• Klikacz
  • Lifan LF250 (kopia virówki)
Przyczepka "wleczona" - motocykl i prawo ?
« dnia: 9 Czerwiec 2010, 23:48:46 pm »
Od kilku dni nurtuje mnie pytanie jak to jest z przyczepkami, które się dołącza do tyłu motocykla.
Z Prawa o Ruchu Drogowym dowiedziałem się że:
- Przyczepka "wleczona" o masie DMC do 100kg nie podlega rejestracji
- Moto z przyczepką nie może przekraczać 4m długości
- takowa przyczepka nie podlega przeglądom okresowym
- kierowca z taką przyczepką obowiązany jest przekręcić tablice rejestracyjną motocykla na przyczepkę
- przyczepka powinna mieć światła stopu, mijania, kierunki i podświetlanie tablicy.

Niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytania:
- Czy potrzeba wykupować OC na takową przyczepkę ?
- Czy w razie wypadku spowodowanego taką przyczepką podpiętą do motocykla szkoda zostaje pokrywana z OC motocykla ?
- Słyszałem, że taka przyczepka wymaga homologowanego haka holowniczego - czy to prawda ? (nigdzie nie natknąłem się na sprzedaż takowych haków do moto)
- Słyszałem, że można sobie samemu zbudować taką przyczepkę i :
    wersja a) trzeba nabić numery na ramie i przeprowadzić przegląd początkowy
    wersja b) nic nie trzeba zgłaszać nabijać itp. tylko zakładać do moto i śmigać.

Dzwoniłem bądź byłem osobiście w kilku firmach ubezpieczeniowych i praktycznie każda zapytana o OC takiej przyczepki stawiała wielkie oczy z pytaniem wymalowanym na twarzy typu :" aleee o sooo chodzii ". Każda ubezpieczalnie co innego mówiła:
PZU BOK Kielce- trzeba OC jak na wszystko co się porusza po drogach publicznych
Link4 - nie trzeba mieć. OC jest ciągnięte z OC motocykla (potwierdzone 2 razy).
Warta - nie jesteśmy pewni ale chyba trzeba mieć
Axa - na zdrowy rozsądek i logiczne myślenie to nie trzeba mieć ale nie wiem czy przyczepka podlega pod OC moto
PZU przedstawicielka - logicznie na to patrząc to nie trzeba OC ale jeszcze musiałabym się dowiedzieć na pewno.

Wydział komunikacji odsyłał mnie to tu, to tam i nawet nie chciał słyszeć nic na temat przyczepki wleczonej do motocykla (skończyło się na tym, że odesłali mnie tam gdzie największa kolejka i dałem sobie spokój w tamtym dniu bo nie miałem czasu).

W końcu już nic nie wiem i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jeżeli jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na wcześniejsze pytania (najlepiej posiłkując się przepisami) to byłbym w niebo wzięty :)
W sumie przecież Niewiadów produkował przyczepki motocyklowe i ludzie jakoś z nimi jeździli więc przepisy do nich muszą istnieć.

POMOCY :(
Jincheng Knight 50cc -> 110cc -> Lifan LF250 -> Lifan LF250 :( -> Jincheng Knight 110cc -> Zipp roadstar  Tel: 605950155
http://picasaweb.google.pl/denwer4u/

Offline tomekmajesty

• Klikacz
  • independent
Odp: Przyczepka "wleczona" - motocykl i prawo ?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2010, 07:57:24 am »
rzeczywiście przyczepy wleczone nie wymagają rejestracji a więc i oc
ale zaprzęg konny też oc nie wymaga ale jak woźnica uszkodzi inny pojazd to płaci ze swojej kieszeni za uszkodzenia a jak wykupi sobie oc to ubezpieczyciel pokrywa szkody
drugie pytanie - czy polisa oc na moto zawiera także szkody dokonane przez przyczepkę? logicznie rozumując tak ponieważ nie jest to samodzielny pojazd, ale ubezpieczyciele różnie rozumują chcąc odmówić wypłaty
polecam w tej sprawie forum gold wing tam dużu gości wlecze przyczepy
go your own way